Секрети узгодження часів в англійській: коли використовувати різні часи разом
Граматика англійської стане зрозумілою, якщо ви докладете достатньо зусиль для її вивчення. Сьогодні поговоримо про складнопідрядні пропозиції, дві частини якого розповідають про дії, що відбуваються в різний період часу. Основна складність представлена тим, що часи дієслів потрібно узгоджувати між собою. Нижче наведено приклади використання тимчасового узгодження у фразах.
Суть узгодження часів в англійській
Відразу перейдемо наприклад, яким чином різні часи в одному реченні можуть бути узгоджені за правилами граматики англійської мови.
- He said he was going to watch a movie Він сказав, що має намір дивитися фільм.
Прочитавши переклад ми бачимо, що у першій частині фрази дієслово стоїть у часі, тоді як у другий дієслово у часі. У вихідному реченні обидва дієслова мають тимчасову форму минулого часу. Причина – ієрархія дієслів у головному та підлеглому реченні. Форма залежного дієслова визначатиметься з часу основного дієслова. Як визначити, яке дієслово є залежним? Від основного дієслова до другорядного завжди можна поставити запитання. - She says she visited them last summer.Вона каже, що відвідала їх минулого літа.
- I think we will meet. Я гадаю, що ми зустрінемося.
Як узгоджуються дієслова минулого часу
Основне правило можна сформулювати так: якщо головне дієслово має одну з форм минулого часу, то і в підрядному реченні виникає необхідність використання дієслова у формі минулого часу.
Яку форму вибрати?
1.Залежне дієслово буде використовуватися в Past Simple або Past Continuous при одночасності дій, зазначених у головній та залежній частині речення.
Наприклад: He said he watched football last evening. Він сказав, що дивився футбол минулого вечора. Обидві дії відбувалися у минулому, тому використовується Past Simple в обох частинах пропозиції. У прикладі They were talking while I was working. Вони розмовляли, доки я працював, Past Continuous в обох частинах вказує на тривалі дії, що відбувалися одночасно в минулому.
2. Past Perfect використовується в тому випадку, коли дія головної пропозиції відбулася після події, про яку йдеться у підрядному.
She had already left when I arrived. Вона вже пішла, як я прийшов. By the time we got to the cinema, the film had already started. Коли ми дісталися кінотеатру, фільм уже почався.
3. Past Perfect Continuous використовується в додатковому реченні в тому випадку, коли воно було тривалим, але завершилося до початку дії, про яке йдеться в головній частині пропозиції.
They had been working for hours before they took a break. Вони працювали кілька годин, перш ніж зробили перерву.
Для правильного узгодження дієслів у часі потрібно приділити увагу їх ієрархії і дотримуватися послідовність часів у реченні. Розглянуте вище правило визначає, які часи вживаються разом, якщо йдеться про минулі події. Що ж робити в тому випадку, якщо в головному реченні дієслово має форму майбутнього чи сьогодення?
Змішування часів, за яких не працюють правила узгодження
Нинішній чи майбутній час у головному реченні означає, що розібрані раніше правила часів неактуальні. Немає сенсу узгодження часів у двох частинах фрази.
Граматичні конструкції будуються за таким принципом:якщо дієслово в головному реченні використовується у формі теперішнього або майбутнього часу, дієслово в підрядному реченні може мати абсолютно будь-яку тимчасову форму. Перехід часів у фразі визначатиметься лише з контексту.
Наприклад:
- I know he was studying when you came.Я знаю, що він навчався, коли ти прийшов.
Дієслово в головному реченні має тимчасову форму Present Simple, а в залежному реченні бачимо Past Continuous, що наголошує на тривалості дії в минулому. - I will call you when she arrives. Я зателефоную тобі, коли вона приїде. Future Simple ми можемо спостерігати в головному реченні, у той час як у додатковій умові, за якої дія буде реалізована в майбутньому, виражається через форму Present Simple.
Підсумувавши викладене вище, можна виділити кілька важливих моментів: важливо точно визначати, який час у дієслів у реченні — сьогодення та минуле, а також розуміти, яка пропозиція є головною, а яка — підрядною. Коли дієслово в головному реченні стоїть у минулому часі, дієслово в підрядному реченні, як правило, також буде використовувати одну з форм минулого часу. Однак якщо дієслово в головному реченні стоїть у теперішньому (Present) або майбутньому (Future), то в додатковому реченні вибір тимчасової форми не обмежений. Все залежатиме від контексту та значення, яке необхідно передати.
Основні поради часом англійською полягають у ґрунтовному вивченні тимчасових форм, завдяки цьому ви зможете впевнено їх використовувати. У мовній школі Next Level ви можете займатися індивідуально або групою, ефективно засвоюючи новий матеріал, завдяки новітнім методикам навчання.