Приставки заперечення в англійській мові

pristavki-otriczaniya-v-anglijskom

Приставки заперечення застосовують у випадках необхідності надання протилежного значення різних частин мови. Таких префіксів в англійській кілька і вони не в змозі заміняти один одного. Кожен застосовують для конкретної словникової групи.

Як утворюються приставки заперечення

Приставка (або prefix) є частиною слова, що стоїть перед коренем. У деяких випадках вона змінює значення слова, але не завжди. Всі види негативних приставок мають стандартний механізм утворення. Їх додають до основи слова початкової форми. Наприклад, ir + resistible = irresistible. Чітко прописаного правила щодо приєднання тих чи інших негативних приставок в англійській мові немає. Рекомендується запам’ятовувати значення слів з ними.

Основним завданням даного префікса є внесення протилежного значення. При цьому він не просто надає слову заперечення, а формує протилежно інший сенс. Якщо у слова немає антоніма, значить, до нього слід додати певну приставку. А ось яку вибрати, залежить від першої літери:

  • im – приєднують до слів, де першими йдуть m, b або p;
  • dis – використовують, якщо на початку стоять як голосні, так і приголосні;
  • un – також застосовують для слів з першої голосної або ж приголосної буквою;
  • ir – ставиться, якщо слово починається з букви r;
  • il – приєднують до слова з першою літерою l;
  • in – додають до частин мови з першої приголосної або голосної (виключення: u і i);
  • а – йде зі словами, на початку яких розташована голосна буква.

Застосування негативних приставок

Давайте дізнаємося, в яких ситуаціях застосовуються префікси заперечення, і як вони впливають на те чи інше слово.

  1. Приставка im. Її потрібно використовувати з частинами мови, у яких на початку знаходяться m, b або p. Наприклад, mortal (смертний) – immortal (безсмертний), balance (рівновага, баланс) – imbalance (нестійкість), partial (упереджений) – impartial (неупереджений).
  2. Приставка dis. Цей префікс заперечення можна зустріти з іменниками, прикметниками, дієсловами і прислівниками. Має сильну ступінь заперечення і показує протилежні якості або дії. Наприклад, ability (здатність) – disability (нездатність, інвалідність), comfort (комфорт) – discomfort (дискомфорт), place (помістити) – displace (перемістити).
  3. Приставка un. Сумісна з усіма частинами мови. Найбільш часто її використовують зі словами, що закінчуються на -ed або -able. Наприклад, comfortable (комфортабельний) – uncomfortable (незручний), protected (захищений) – unprotected (незахищений). Але є й інші варіанти вживання: happy (щасливий) – unhappy (нещасний), usually (зазвичай) – unusually (незвично).
  4. Приставка ir. Додається виключно до слова з першою літерою r. Наприклад, relevant (актуальний) – irrelevant (неактуальне), rational (раціональний) – irrational (ірраціональний).
  5. Приставка il. Існує тільки з тими частинами мови, які починаються з l. Наприклад, legally (законно) – illegally (незаконно), literacy (грамотність) – illiteracy (неграмотність). Слід запам’ятати виключення з правила: loyal (лояльний) – disloyal (нелояльний).
  6. Приставка in. Додається до слів, де перша будь-яка згодна або голосна буква, за винятком u і i. Наприклад, organic (натуральний) – inorganic (ненатуральний), sane (розсудлива) – insane (божевільний). Слід пам’ятати, що в англійській досить і інших слів з in- на початку, але це не приставка. Наприклад, interesting (цікавий).
  7. Приставка de. Цей префікс завжди слідує з дієсловами або ж словами, утвореними від них. Він несе значення зворотної дії або скасування. Наприклад, mobilization (мобілізація) – demobilization (демобілізація), code (шифрувати) – decode (розшифровувати).
  8. Приставка а. Її додають до іменника, щоб сформувати прикметник або прислівник, а також до прикметника для створення прислівника. Вказує на образ дії або напрямок. Наприклад, sleep (спати) – asleep (сплячий), blaze (полум’я) – ablaze (в полум’я).
  9. Приставка mis. Позначає помилку або щось погане. Наприклад, using (вживання) – misusing (зловживання), fortune (удача, щастя) – misfortune (нещастя).
  10. Приставка non. Її приєднують майже до будь-яких іменників, дієслів і прикметників. Вона має значення заперечення або ж відсутність чогось. Наприклад, sense (сенс) – nonsense (абсурд). Іноді замінює приставку un (наприклад, unprofessional – non-professional).

Маленька порада: якщо ви раптом забули, яку приставку потрібно додати до того чи іншого слова, просто використовуйте замість неї в реченні частку not.

Розібратися у всіх нюансах вживання негативних приставок професійно допоможуть викладачі школи Next Level. Чекаємо вас на наших курсах!

Цікаві статті

Запишіться прямо зараз!
Запишіться на безкоштовне тестування або перший урок просто зараз! Ми передзвонимо Вам і призначимо зустріч, щойно Ваша заявка буде опрацьована.