Приставки заперечення в англійській мові

pristavki-otriczaniya-v-anglijskom

Приставки заперечення застосовують у випадках необхідності надання протилежного значення різних частин мови. Таких префіксів в англійській кілька і вони не в змозі заміняти один одного. Кожен застосовують для конкретної словникової групи.

Як утворюються приставки заперечення

Приставка (або prefix) є частиною слова, що стоїть перед коренем. У деяких випадках вона змінює значення слова, але не завжди. Всі види негативних приставок мають стандартний механізм утворення. Їх додають до основи слова початкової форми. Наприклад, ir + resistible = irresistible. Чітко прописаного правила щодо приєднання тих чи інших негативних приставок в англійській мові немає. Рекомендується запам’ятовувати значення слів з ними.

Основним завданням даного префікса є внесення протилежного значення. При цьому він не просто надає слову заперечення, а формує протилежно інший сенс. Якщо у слова немає антоніма, значить, до нього слід додати певну приставку. А ось яку вибрати, залежить від першої літери:

  • im – приєднують до слів, де першими йдуть m, b або p;
  • dis – використовують, якщо на початку стоять як голосні, так і приголосні;
  • un – також застосовують для слів з першої голосної або ж приголосної буквою;
  • ir – ставиться, якщо слово починається з букви r;
  • il – приєднують до слова з першою літерою l;
  • in – додають до частин мови з першої приголосної або голосної (виключення: u і i);
  • а – йде зі словами, на початку яких розташована голосна буква.

Застосування негативних приставок

Давайте дізнаємося, в яких ситуаціях застосовуються префікси заперечення, і як вони впливають на те чи інше слово.

  1. Приставка im. Її потрібно використовувати з частинами мови, у яких на початку знаходяться m, b або p. Наприклад, mortal (смертний) – immortal (безсмертний), balance (рівновага, баланс) – imbalance (нестійкість), partial (упереджений) – impartial (неупереджений).
  2. Приставка dis. Цей префікс заперечення можна зустріти з іменниками, прикметниками, дієсловами і прислівниками. Має сильну ступінь заперечення і показує протилежні якості або дії. Наприклад, ability (здатність) – disability (нездатність, інвалідність), comfort (комфорт) – discomfort (дискомфорт), place (помістити) – displace (перемістити).
  3. Приставка un. Сумісна з усіма частинами мови. Найбільш часто її використовують зі словами, що закінчуються на -ed або -able. Наприклад, comfortable (комфортабельний) – uncomfortable (незручний), protected (захищений) – unprotected (незахищений). Але є й інші варіанти вживання: happy (щасливий) – unhappy (нещасний), usually (зазвичай) – unusually (незвично).
  4. Приставка ir. Додається виключно до слова з першою літерою r. Наприклад, relevant (актуальний) – irrelevant (неактуальне), rational (раціональний) – irrational (ірраціональний).
  5. Приставка il. Існує тільки з тими частинами мови, які починаються з l. Наприклад, legally (законно) – illegally (незаконно), literacy (грамотність) – illiteracy (неграмотність). Слід запам’ятати виключення з правила: loyal (лояльний) – disloyal (нелояльний).
  6. Приставка in. Додається до слів, де перша будь-яка згодна або голосна буква, за винятком u і i. Наприклад, organic (натуральний) – inorganic (ненатуральний), sane (розсудлива) – insane (божевільний). Слід пам’ятати, що в англійській досить і інших слів з in- на початку, але це не приставка. Наприклад, interesting (цікавий).
  7. Приставка de. Цей префікс завжди слідує з дієсловами або ж словами, утвореними від них. Він несе значення зворотної дії або скасування. Наприклад, mobilization (мобілізація) – demobilization (демобілізація), code (шифрувати) – decode (розшифровувати).
  8. Приставка а. Її додають до іменника, щоб сформувати прикметник або прислівник, а також до прикметника для створення прислівника. Вказує на образ дії або напрямок. Наприклад, sleep (спати) – asleep (сплячий), blaze (полум’я) – ablaze (в полум’я).
  9. Приставка mis. Позначає помилку або щось погане. Наприклад, using (вживання) – misusing (зловживання), fortune (удача, щастя) – misfortune (нещастя).
  10. Приставка non. Її приєднують майже до будь-яких іменників, дієслів і прикметників. Вона має значення заперечення або ж відсутність чогось. Наприклад, sense (сенс) – nonsense (абсурд). Іноді замінює приставку un (наприклад, unprofessional – non-professional).

Маленька порада: якщо ви раптом забули, яку приставку потрібно додати до того чи іншого слова, просто використовуйте замість неї в реченні частку not.

Розібратися у всіх нюансах вживання негативних приставок професійно допоможуть викладачі школи Next Level. Чекаємо вас на наших курсах!

Цікаві статті

0 Комментарий
Inline Feedbacks
View all comments

Запишіться на безкоштовне тестування прямо зараз

Ми передзвонимо Вам і призначимо зустріч, як тільки Ваша заявка буде оброблена.